2 a viac detí? Naviaž si tandem a užívaj si materstvo :)

Konečne prišiel ten vytúžený deň. Deň kedy konečne môžeme s Tiborkom opustiť pôrodnicu po takmer 2 mesiacoch a kedy konečne začneme opäť žiť ako rodina – aj s mojím prvorodeným Jurkom a manželom.

Ešte v ten deň poobede viažem Tiborka prvýkrát do šatky – aby som si ho konečne poriadne pomojkala, ponosila a zároveň, aby som sa mohla plnohodnotne venovať Jurkovi, ktorý bol bezo mňa takmer 2 dlhé mesiace (ak nerátam každodennú návštevu kedy ma prišli pozrieť).

Áno, aj 2,5 ročné dieťa je stále malé dieťa a bytostne potrebuje mamu – kopec jej času, pozornosti a lásky. My si to navyše potrebujeme vynahradiť a dohnať stratený čas, a tak som za nosenie ešte vďačnejšia. Zároveň začínam pomýšľam na tandem, o ktorom som už dávnejšie snívala a vďaka ktorému by sme si dopriali nie len spoločne strávený čas, ale aj fyzický kontakt, ktorý je takisto nesmierne dôležitý.

Nie všetko vychádza podľa predstáv

Pri navrhnutí nosenia Jurko krúti hlavou. Chápem a netlačím naňho; trpezlivo čakám a verím, že ten deň ešte príde. Nosenie miloval, no ja som mu ho musela priam z hodiny na hodinu zrušiť kvôli môjmu rizikovému tehotenstvu s Tiborkom.

Náš úplne prvý tandem ♥

Ako sa však hovorí, trpezlivosť ruže prináša a ja som sa predsa len dočkala 🙂 V deň kedy sa mal Tiborko pôvodne narodiť, sa Jurko vypýtal do šatky a ja som so svojimi dvoma synmi prvýkrát naviazala tandem.

Doteraz si to pamätám a bolo to niečo neskutočné – more more lásky a šťastia, prenádherný pocit, ktorý sa snáď slovami nedá ani opísať ♥

 

Tak sa stalo tandemové nosenie našou súčasťou. Nedialo sa každý deň, ale veľmi mi pomáhalo a ja som si to vždy užívala a bola za to nesmierne vďačná. Naozaj to vie neuveriteľne uľahčiť život ak máte také malé deti alebo dvojičky.

Ako? V čom?

  1. Deti nemusia súperiť o pozornosť.

    Každé dieťatko túži byť čo najviac so svojou maminkou. Ak už máš deti dve (alebo viac), každé túži po čo najväčšej pozornosti. Vďaka tandemovému noseniu si Ťa obe deti môžu naplno užívať, ani jedno sa necíti odmietnuténemusí žiarliť na svojho súrodenca.

    Preto aj keď nemáš dvojičky, ale máš malý vekový rozdiel medzi detičkami, vrelo odporúčam skúsiť tandemové nosenie.Pre dieťa je príchod súrodenca veľkou výzvou a zmenou v jeho živote. Ak pri tejto zmene dostane od Teba čo najviac pozornosti a budeš ho naďalej nosiť tak ako predtým, nebude sa cítiť odstrčené a nebude mať dôvod tak žiarliť na mladšieho súrodenca.

    Ak si svoje staršie dieťatko nenosila, nevadí, môžeš to skúsiť aj tak a uvidíš ako zareaguje. Je veľa detí, ktoré sa nenosili, pretože ich maminky veľmi o nosení nevedeli a skúsili to až keď boli staršie (hoci aj s ročným – dvojročným dieťaťom) a detičkám sa to veľmi páčilo 🙂 Za skúšku predsa nič nedáš 😉

  2. Voľné ruky.

    Máš dve deti? Supeeer, veď máš aj dve ruky. Jedno dieťa do jednej, druhé do druhej. Ibaže… v prípade, že budeš mať „neodložiteľné“ bábätko/á, tak toho veľa asi nespravíš. Nehovoriac o tom, že o chvíľu to Tvoje ruky nebudú zvládať a bude Ti ťažko. A nielen ruky, ale aj Tvoj chrbát.

    Riešenie? Šup detičky na seba do šatky či nosiča a nielenže Ťa nebude nič bolieť, ale ešte aj získaš dve voľné ruky. Takže si môžeš pokojne urobiť čo Ti treba, či už popratať, navariť, uspať obe deti naraz… To je inak úplne parádny pocit, keď sa Ti podarí uspať obe deti naraz – úprimne Ti ho prajem zažiť 🙂

  3. Ide sa do sveta.

    Zažila si už ten pocit keď si chcela ísť niekam s kočíkom a zrazu si zistila, že bez pomoci druhých sa tam nedostaneš? Obzvlášť ak si pri tom natrafila ešte aj na ľudí „ochotných“ pomôcť. S dvomi (a viacerými) deťmi môže byť toto ešte väčší problém – ísť s dvojičkovským kočiarom či s kočiarom a malým dieťaťom cupitajúcom popri, ktoré nedáva až taký pozor na terén.

    Ďalšia situácia kedy Ti vie tandemové nosenie veľmi pomôcť a Ty sa tak vieš dostať naozaj všade kam si len zmyslíš 🙂 Napríklad aj pri takom obyčajnom nakupovaní, ktoré môže byť s dvomi deťmi celkom slušnou výzvou.

    Tu sme boli v parku obzrieť zvieratká a stretnúť sa s kamošmi 🙂

  4. Blízkosť s deťmi.

    Nosenie Ti zabezpečí tú úžasnú blízkosť s deťmi. Pri nosení si ich vieš naplno vychutnať, pritúliť, pomojkať. Pri tandemovom nosení dvojnásobne! Užívajme si blízkosť našich detí pokým ju tak potrebujú a pokým sú ochotné sa s nami toľko maznať 🙂

  5. Dojčenie.

    Vďaka noseniu máš možnosť dojčiť kedykoľvek a kdekoľvek a navyše ešte aj diskrétne. Dieťatko na chrbte asi nenadojčíš, ale ak máš malé dvojičky a naviažeš si ich do tandemu obe dopredu, je veľmi pravdepodobné, že ich s troškou cviku zvládneš nadojčiť obe naraz v šatke 🙂 Proste ako Superwoman 😉

    Keď už sme pri dojčení – vieš, že na Slovensku existuje občianske združenie MAMILA, ktoré pomáha maminkám s dojčením už takmer 18 rokov? Veľmi veľa cenných informácií o dojčení nájdeš na stránke www.mamila.sk a v prípade, že by si mala s dojčením nejaké problémy, odporúčam čo najskôr kontaktovať niektorú z poradkýň; pokojne aj mňa, som jedna z certifikovaných poradkýň pri dojčení o.z. MAMILA 🙂

  6. Pomoc! Každý sa chce dotýkať môjho dieťatka.

    Aj Ty si sa už stretla s veľmi priateľskými ľuďmi, ktorí sa chcú bez opýtania dotknúť Tvojho roztomilého bábätka/bábätiek? Ak Ti to vadí, nosenie to celkom ľahko vyrieši. Detičky máš privinuté k sebe, a teda ak by sa chcel niekto dotknúť Tvojich detí, išiel by priamo aj do Tvojej osobnej zóny.

    Ľahšie/automatickejšie si túto zónu ochrániš. No niektorých odradí už to, že by do tej Tvojej zóny mali vstúpiť a tak stretneš menej veľmi priateľských ľudí ako keby si mala detičky v kočíku.

  7. Život pokračuje ďalej.

    Áno, ani po narodení dieťatka, či dokonca dvojičiek, sa nemusíš nijak obmedzovať a radikálne meniť svoj život. Práve nosenie Ti toto veľmi dobre umožní. To, že máš deti neznamená, že musíš trčať len doma, že sa takmer nikam nedostaneš, že Tvoj kultúrny život bude na bode mrazu alebo že celý deň len presedíš/preležíš pri dojčení.Aj maminky môžu naďalej žiť svoj aktívny životsocializovať sa tak ako predtým.

    Či už máš dvojičky alebo dve malé detičky, tandemové nosenie Ti umožní si popri starostlivosti o ne normálne upratať, ísť na prechádzku, bez problémov cestovať, ísť s kamoškou na kávu, vybaviť veci na úradoch, ísť kamkoľvek na výlet či turistiku (bez toho, aby ste museli hľadať trasu vhodnú pre kočík), užiť si krstiny, svadbu či akúkoľvek inú oslavu, ba dokonca možno aj divadlo 🙂

    Deti nám predsa neuberajú z nášho života, ale obohacujú ho ♥

  8. Skin to skin (kontakt koža na kožu).

    Kontakt koža na kožu je veľmi dôležitý, hlavne pre novorodeniatka, ale užívať si ho môžeš aj s väčšími detičkami, môže len prospieť 🙂 Kontakt koža na kožu je priam nevyhnutný po pôrode – dieťatko tak naďalej cíti maminku, tlkot jej srdca, jej dych, vôňu bradaviek (ktorá je tak podobná vôni maternice) a pre toto všetko sa tak cíti v bezpečí.

    Navyše, kontakt koža na kožu stimuluje bábätko k dojčeniu, reguluje jeho telesnú teplotu, jeho dýchanie, činnosť srdca, zabezpečuje aby sa bábätko dobre vyspalo, vyzrievanie mozgu, lepšie trávenie a veľmi pozitívne ovplyvňuje vzťah medzi maminkou a bábätkom.

    Ak máš len jedno bábätko, tento kontakt koža na kožu si vieš užívať s bábätkom aj v posteli. Pri dvoch (a viacerých) detičkách to už však veľmi možné nie je, keďže sa potrebuješ venovať obom (všetkým) deťom. V tejto situácii Ti tandemové nosenie môže veľmi pomôcť. Dáš si do šatky/nosiča svoje detičky v kontakte koža na kožu a zároveň sa môžeš venovať ďalšiemu dieťatku, upratať si domácnosť alebo urobiť čokoľvek iné čo potrebuje.

  9. Cvičenie.

    Prosím? Dve deti a cvičenie? Nebodaj viac ako 2 deti a cvičenie? To si snáď robíš srandu! To sa predsa nedá stíhať.Možno nedá, možno niekomu dá, ale keď nosíš (a obzvlášť tandemovo) môže Ti to poslúžiť namiesto cvičenia. Ak nachodíš za deň x kilometrov s váhou dvoch detičiek na sebe, určite sa to odzrkadlí aj na Tvojej postave.

    Keby si ale chcela, existujú už aj kurzy cvičenia či tancovania s detičkami v šatke/nosiči. Pri tejto voľbe sa Ti postava zmení určite ešte rýchlejšie.

    Nosiť tandem v zime je ešte väčšia fuška… alebo pre mňa skôr otrava skrz všetky tie vrstvy 😀

  10. Sebavedomie.

    Áno, aj vďaka noseniu sa môžeš cítiť sebavedomejšie. Ja verím, že vďaka tandemovému noseniu sa budeš cítiť oveľa sebavedomejšie, keďže toho postíhaš veľa. Budeš mať na sebe svoje dva najkrajšie a najcennejšie šperky, takže sa budeš cítiť aj sexi a silná ako nikdy predtým.

Stojí to minimálne za vyskúšanie. Tandemové nosenie je úžasné a prinesie Ti veľa krásnych a pozitívnych pocitov 🙂

A ako na to? Možností je v skutku dosť.

Určite použi vhodnú, ergonomickú pomôcku. Dá sa to kombinovať rôzne:

  • jedna dlhšia šatka
  • dve šatky
  • šatka a nosič
  • dva nosiče
  • šatka a ring sling
  • dva ring sling-y
  • nosič a ring sling
  • onbuhimo + šatka/nosič/ring sling

Ak budeš používať (aj) šatku, odporúčam vyskúšať si rôzne úväzy a uvidíš, ktorý vyhovuje najviac práve Tebe a Tvojim detičkám 🙂

Ja som mala veľmi rada napríklad takýto tandem, môžeš sa inšpirovať týmto mojím videom 🙂

Príjemné tandemovanie tandemove nosenie

 

Som sprievodkyňa žien-matiek. Som im inšpiráciou a pilierom na ich ceste materstvom. Som liečením pre pokryvené materstvo tejto doby a učím ženy-matky vedomému materstvu.  Zameriavam sa nielen na deti, ale aj na ženy-matky a robím to cez viaceré oblasti - dojčenie, nosenie detí, vedomé materstvo, aromaterapiu, zelené potraviny, osobný rozvoj či podnikanie. Som autorka e-booku Ako si vybrať tú správnu šatku pre novorodenca? a online kurzu Začíname nosiť - zdravo a pohodlne . Pomáham maminkám uľahčiť si starostlivosť o bábätko, nosiť zdravo, pohodlne a užívať si ten krásny vzťah s bábätkom. Pretože materstvo môže byť naozaj nádherné a napĺňajúce ♥ Môj príbeh si môžeš prečítať tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.