Prechádzka s novorodencom – radosť či stres?

Marec 2014. Krásny slnečný deň, ani nie príliš chladný. Ako stvorený na prechádzku s mojim mesačným Jurkom.

Prišiel nás navštíviť môj ocko, a tak chystám Jurka a ideme všetci spolu von. Som vďačná, že je tu môj ocko a nemusím sa s kočiarom trápiť sama.

Prechádzka vyzerá spočiatku úplne super, Jurko si pokojne leží v kočiari a my sa môžeme rozprávať. Smerujeme k rieke, ktorá tečie neďaleko a okolo ktorej je chodník a je tam vcelku príjemné prostredie na prechádzky.

No táto idylka veru netrvá dlho. Jurko začína byť nepokojný a po chvíli aj plakať. Rozmýšľam čo robiť. Lavička je našťastie poblízku. Vybrať ho a nadojčiť ho na lavičke? Nebude mu tak ale zima? Či radšej utekať domov, veď to nie je až tak ďaleko?

Sadáme na lavičku, vyberám Jurka, dávam ho na prsník a dúfam, že mu nebude zima a že sa nadojčí a upokojí. No to tiež fungovalo len chvíľku. Neviem či mu bolo chladno alebo čo mu takto vadilo, ale každopádne ho to neupokojilo.

Ako čerstvá maminka sa cítim nepríjemne, jednak preto, že hneď neviem upokojiť svoje bábätko, jednak plač priťahuje pozornosť okoloidúcich a k tomu je s nami môj ocko, o ktorom viem, že je na hluk citlivý a tak čakám kedy mi ešte aj on niečo povie.

Nakoniec teda zmena plánu, dávam rýchlo Jurka do kočiara, lúčim sa s ockom a utekám domov. Teda, popravde si už ani nepamätám či mi ešte pomohol hore s kočiarom a až tak sme sa rozlúčili alebo som už do vchodu išla sama s Jurkom.

Doma som nás oboch rýchlo vyzliekla, vzala Jurka do náručia, sadla si s ním na gauč a dojčila ho. Upokojil sa a nakoniec aj zaspal. Ale doteraz si pamätám ako sme z toho boli obaja vyčerpaní a aké to bolo stresujúce. Ja celá spotená, vystresovaná, Jurko červený a uplakaný.

Ufff, tak takto si prechádzky s mojim bábätkom rozhodne nepredstavujem. Jeho potrebu dojčenia sa nijako nespochybňujem, aj keď sa dojčil pred odchodom z bytu. Viem, že dojčené bábätká sa môžu dojčiť v rôznych intervaloch. Ale ako to nejak zladiť aj s tým, aby sme mohli chodiť vonku? Normálne, bez stresu, byť na čerstvom vzduchu a užiť si to. Alebo ísť niekam na návštevu.

Zažila si alebo zažívaš niečo podobné? Ja sa s tým stretávam stále, aj keď teraz už ako poradkyňa. A aj preto píšem tento článok – pretože možno aj Teba inšpirujem, pomôžem a to stojí za to 🙂

My sme sa v tom čase začali nosiť. Nie až tak často, pretože nakoniec som si kvôli strachu vybrala nosič a nie šatku. A v nosiči to pre mňa akosi nebolo ono. Každopádne bol ale praktický, keďže nemáme výťah. No nikto mi nepovedal, že s nosičom to nie je až také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá, že klik sem, klik tam,hotovo a pohodlne sa nosíme.

Tak som sa teda snažila nosič nastaviť čo najlepšie a občas sme sa nosili. Hlavne na prechádzky. No stále som na ne chodila so strachom, že čo ak sa zobudí a bude sa chcieť dojčiť. A tak som chodila na prechádzky len neďaleko, aby som sa vedela pomerne rýchlo vrátiť domov.

Odhodlaná na prvú prechádzku v nosiči 😀

Myšlienka na dojčenie v nosiči prišla po čase, ale vôbec som nevedela ako na to. Doteraz si pamätám jednu prechádzku kedy som bola von s kamoškou a jej deťmi a Jurko sa zrazu zobudil a chcel sa dojčiť. Vtedy som sa už naozaj pokúšala Jurka nejak na ten prsník dostať, odhodlaná, že tentokrát sa to už nejak podarí, nech sa môžeme prechádzať ďalej.

Tušíš ako to dopadlo? Nuž, nepodarilo sa mi to. Ale pokrok bol aspoň v tom, že som ho nadojčila v pohode na lavičke a potom sme sa ešte ďalej prechádzali a kecali 😀

Kým som prišla na to ako Jurka nadojčiť aj v nosiči a aby nám to tak reálne fungovalo, trvalo to naozaj dlho. Ale stálo to za to!

Ten pocit slobody, pohody, užívanie si spoločných chvíľ s bábätkom aj mimo domu sú na nezaplatenie ♥

A vieš čo? Ono to vôbec nie je nijak náročné, je to jednoduchá záležitosť.

V podstate len stačí dať bábätko na úroveň prsníka a prisať ho, samozrejme tak, aby aj pri dojčení v šatke či nosiči platili zásady správneho prisatia, ako bradička zaborená v prsníku a noštek od prsníka. A zladiť sa pri tom s bábätkom.

Ak Ti to v šatke nejde vo vertikálnej polohe, tam máš navyše výhodu, že to môžeš vyskúšať aj v Dojčoúväze, v ktorom je bábätko ako pri priečnej polohe pri dojčení. S tým rozdielom, že je ošatkované, takže nemusíš pri tom sedieť na gauči či v posteli, ale môžeš sa hýbať a máš voľné ruky 🙂

Dojčoúväz

Mne toto naozaj veľmi uľahčilo život. Preto toto know-how rada odovzdávam ďalším maminkám. Zároveň však vidím, že aj ich samé toto zaujíma a sú si vedomé, že im to ich spolunažívanie s bábätkom uľahčí a spríjemní 🙂

Naozaj na veľa poradenstvách pri dojčení si to s klientkami skúšame a takisto aj pri poradenstvách pri nosení – či už sa klientka učí ako používať šatku alebo nosič, väčšinou ju zaujíma aj to ako v šatke či nosiči dojčiť. Čo je úžasné a ja sa z toho vždy veľmi teším 🙂

Ak sa to chceš naučiť aj Ty, veľmi rada Ti s tým pomôžem v mojom online mini kurze Dojčenie pri nosení, ktorý je za symbolickú cenu – aby si ho mohla dovoliť naozaj každá maminka a aby som tak mohla v tejto oblasti pomôcť čo najviac maminkám a ich bábätkám ♥

Petra

 

Som sprievodkyňa žien-matiek. Som im inšpiráciou a pilierom na ich ceste materstvom. Som liečením pre pokryvené materstvo tejto doby a učím ženy-matky vedomému materstvu.  Zameriavam sa nielen na deti, ale aj na ženy-matky a robím to cez viaceré oblasti - dojčenie, nosenie detí, vedomé materstvo, aromaterapiu, zelené potraviny, osobný rozvoj či podnikanie. Som autorka e-booku Ako si vybrať tú správnu šatku pre novorodenca? a online kurzu Začíname nosiť - zdravo a pohodlne . Pomáham maminkám uľahčiť si starostlivosť o bábätko, nosiť zdravo, pohodlne a užívať si ten krásny vzťah s bábätkom. Pretože materstvo môže byť naozaj nádherné a napĺňajúce ♥ Môj príbeh si môžeš prečítať tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.