O existencii RS som dlho netušila. Dozvedela som sa o ňom keď mal môj prvorodený syn asi trištvrte roka a osobne som ho spoznala keď mal približne rok. A úplne mi učaroval. Zaľúbila som sa doňho. Ale poďme pekne po poriadku 🙂
Keď som bola prvýkrát tehotná, písal sa rok 2013. Už v tehotenstve som sa zaujímala o nosenie. Avšak registrovala som len šatky a nosiče. Aj keď ma to ťahalo k šatke, kúpila som si nakoniec nosič a nejak som už ďalej nosenie veľmi neriešila, veď už nosič mám.
Nosenie v nosiči mi ale neprinieslo to, čo som od nosenia očakávala, a tak som opäť začala čítať čo-to o nosení a keď mal môj prvorodený syn 8 mesiacov, prvýkrát som šla na stretnutie nosiacich maminiek a skúsila tam šatku. A zamilovala som sa do nosenia ako takého a potom to už šlo 😀 Kúpa svojej vlastnej prvej šatky, stretávanie sa s ďalšími nosiacimi maminkami, skúšanie rôznych šatiek a… zoznámenie sa s pánom RS.
Ak Ti nič nehovorí skratka RS, tak je to skratka pre ring sling. Ring sling je v podstate krátka šatka so všitými krúžkami a viac Ti o ňom prezradím v tomto článku. A nielen o ring sling-u ako takom, ale aj o mojom vzťahu k tejto nosiacej pomôcke.
Konkrétna dĺžka šatky a skosenie cípov závisí od konkrétneho výrobcu. Niektorí výrobcovia ho vyrábajú v jednej dĺžke, iní vo viacerých. Prečo?
Pretože opäť závisí od konfekčnej veľkosti, ale aj od výšky a od toho, či má ring sling slúžiť len na nosenie vpredu / na boku, alebo aj na chrbte. Primárne je ring sling určený na nosenie na boku a viac-menej na také kratšie poponášania. Ak ho máš ale dostatočne dlhý, môžeš s ním svoje dieťatko naviazať aj na chrbát 🙂.
👉 pri presunoch autom (POZOR! bábätko nemaj v aute na sebe, ale ring sling mať môžeš a keď zaparkuješ, bábätko doňho veľmi rýchlo vložíš a môžeš si ísť vybaviť čo potrebuješ)
👉 na dojčenie bábätka
👉 pri varení (ak Tvoje bábätko potrebuje byť pri Tebe, toto je skvelá varianta)
👉 ak dieťatko už chodí a chvíľu sa chce ponosiť, chvíľu pochodiť
👉 ako poistná pomôcka, pretože je skladný, takže ho môžeš mať napríklad aj v kabelke
👉 pri nosení v zime na bunde
👉 pri nosení v tehotenstve
A tak, očarená pánom RS, začala som googliť a hľadať svoj prvý ring sling. Veď predsa je to iné ako šatka a nutne ho potrebujem 🙃
Okrem toho, že potrebuješ vedieť aký dlhý RS chceš, či na pravé alebo ľavé rameno, je dobré sa rozhodnúť či chceš ring sling skladaný alebo riasený. Aký je v nich rozdiel?
RIASENÝ ring sling má všité krúžky, ale zvyšok šatky už ide „navoľno“.
SKLADANÝ ring sling má všité krúžky a kus šatky za krúžkami je naskladaný a prešitý.
Ktorý je lepší, to sa povedať nedá. Niekomu vyhovuje, že ring sling je už naskladaný a nemusí nič riešiť, niekto chce vyslovene riasený, aby si šatku mohol naskladať podľa svojich predstáv. A niekomu je to viac-menej jedno 🙃 Ak máš možnosť, určite si vyskúšaj oba a uvidíš s ktorým sa lepšie pracuje Tebe a v ktorom sa Ti aj lepšie nosí. U mňa viac vyhráva riasený.
Môj ring sling ku mne cestoval až zo Škótska a bol značky Oscha. Ach, môj milovaný RS Oscha Mexican Jadis! 😍 Tak veľmi sa mi páčil. A taká nadšená som z neho bola a po pár noseniach som sa doňho úplne zamilovala 🥰, do toho môjho pána RS 💙
Možno mi tak učaroval aj tým, že je Mexican 😄 (a ja všetko spojené so španielčinou milujem). Bola to takisto moja premiéra s prímesovou šatkou. Oscha Mexican Jadis je z 50% bavlny a 50% konope. Ale! Na to, že je konopná, je to úplne tenká šatka a veľmi, veľmi príjemná. Krásne sa s ňou pracuje, vôbec som ju nejak nemusela zanášať. A na leto je úplne mega, krásne nás vďaka konope chladila 😊 Ach, to sú spomienky! 🥰
Ring sling je v podstate rýchlovka, veľmi rýchlo si tam bábätko vložíš aj vyberieš a môžeš ho mať stále pripravený na akciu. Avšak – musíš vedieť ako naňho. Nie je to ale nič zložité, stačí vedieť princípy, párkrát to vyskúšať a už to pôjde 🙂 Ak nevieš používať ring sling a chcela by si, môžeš si pozrieť toto moje video.
Samozrejme aj mne to trvalo pár naviazaní kým som „vychytala muchy“ a bolo to tip top. A potom to bolo ozaj super. Veľký pomocník a ja som si nosenie v ňom užívala 🙂 Teda, poponášanie, na dlhšie nosenie som volila šatky.
Tento môj RS s nami cestoval aj na dovolenky. Na prvej nám skvelo slúžil keď sme sa išli najesť. Jurko bol na mne v ring slingu, papal si svoje a ja som sa v pokoji najedla.
Na ďalšej, počas horúceho leta, už Jurko chodil a tak bolo super vziať na prechádzku len RS a keď už nevládal alebo bol čas na spanie, šupla som ho do ring slingu a nosil sa alebo aj spinkal.
Dovolenka aj RS boli také príjemné, aj to samotné nosenie v ňom, že som sa úplne pozabudla a nemyslela poriadne na to, že ring sling je len na poponášanie. Po pár dňoch nosenia najmä v ring slingu som zrazu cítila preťaženie. Nuž, ale nosila som v ňom za celý deň celkom dosť a ani som nestriedala strany, ale nosila vždy na tom istom ramene, tak čo som mohla čakať, že. Ponaučenie pre mňa (a môže byť aj pre Teba, aby si to nemusela zažiť tiež):
RS je naozaj iba na krátke nosenie a je dobré strany prestriedať ak v ňom nosíš častejšie.
Ja som sa týmto pozabudnutím akosi dopracovala z lásky k … ani neviem ako to pomenovať. Zo začiatku to bol možno chvíľku vyslovene odpor alebo možno skôr zdržanlivosť 😀 Proste som istý čas môjho milovaného pána RS nechcela vidieť.
Určite som však na ring sling ako taký nezanevrela, je to skvelá nosiaca pomôcka, využívala som ho potom aj na belly wrapping počas môjho druhého tehotenstva, len to s ním netreba preháňať.
Takže RS vrelo odporúčam. Minimálne ho vyskúšaj, ozaj stojí za to 🙂 Závisí aký budeš mať, ale v nejakom príjemnom, tenkom môžeš nosiť pokojne od narodenia. A ak máš dostatočne nosný ring sling, je to skvelá pomôcka aj pri už väčších detičkách.
Verím, že ak si túto nosiacu pomôcku doteraz nepoznala, vďaka tomuto článku už vieš čo to je, kedy aj ako ju použiť. A takisto verím, že som Ťa týmto mojím článkom inšpirovala a povzbudila k vyskúšaniu alebo kúpe RS. A ak sa na to dáš, verím, že budete Ty aj Tvoje bábätko spokojní 😊. Príjemné ring sling-ovanie ❤️