Ach, tie posledné mesiace tehotenstva! Dajú sa nejak uľahčiť?

Obrovské brucho, ktoré ťaží, bolesti krížov, ešte viac bedrových kĺbov, takže ledva chodím. Pri nákupe v zdravej výžive sa ma majiteľ pýta či ešte nerodím, že mám dosť veľké brucho a následne ma takmer presviedča, že tam určite nemám len jedno bábätko. Vtedy som sa veru cítila všelijako, ledva som už chodila, ale teraz je to úsmevná spomienka 🙂

Áno, dieťa tam bolo ozaj len jedno, no proste som mala dosť veľké bruško – a to som pribrala v norme. Posledné mesiace a obzvlášť týždne boli ozaj náročné. Zažila si to tiež? A čakáš ďalšie bábätko alebo plánuješ a obávaš sa, že opäť si musíš prežiť takéto trápenia? A vieš čo, možno nemusíš 😉

Ako to viem? Pretože počas môjho druhého tehotenstva som takmer vôbec netrpela bolesťou chrbta, bedrových kĺbov či pocitom ťažkého bruška. V čom bol teda rozdiel?

Ako som svojho prvého synčeka nosila, tak som sa popri tom dozvedela o belly wrapping-u. Že čo to je? Obväzovanie tehotenského bruška. A nie, nie je to nejaký novodobý výmysel šatkujúcich maminiek. Obväzovanie bruška (v tehotenstve a aj následne po ňom) má v mnohých kultúrach dlhoročnú tradíciu, napr. v západnej Afrike, Španielsku, Južnej Amerike či Ázii.

Koniec koncov, nosenie bábätka sa začína už jeho počatím kedy si nasledujúcich 9 mesiacov svoje bábätko nosíme v brušku, pod srdcom. Po pôrode sa bábätko len „presunie“ z bruška na bruško a nosí sa ďalej.

Vtedy si pomáhame ergonomickou nosiacou pomôckou, ideálne šatkou na nosenie detí, ktorá je pre najmenšie bábätká tou najideálnejšou voľbou. Prečo ju ale nevyužiť už počas nosenia bábätka v brušku keď nás to ťaží? 🙂 Navyše, belly wrapping má veľa pozitív pre tehotnú ženu aj jej bábätko.

S belly wrapping-om môžeš začať keď už máš dostatočne veľké bruško, teda cca okolo šiesteho mesiaca (aj keď toto je naozaj individuálne, pretože každá sme iná a každej žene rastie bruško ináč).

Do vtedy je väčšinou bruško menšie, a preto sa ťažko obväzuje a takisto sa žena zatiaľ obvykle cíti fajn a nerieši bolesti krížov či ďalšie iné nepríjemnosti, ktoré sa vo vyššom štádiu tehotenstva môžu prejaviť. Aj keď sa už prejavia, vďaka takémuto obväzovaniu bruška sa môže aj naďalej cítiť skvelo.

V čom vie teda belly wrapping pomôcť?

  1. Podporuje správne držanie tela. Bruško si vieš obviazať aj tak, aby si si zároveň spevnila chrbát, čo podporí správne držanie tela. Dokonca dnes na trhu existuje pomôcka pre rovný chrbát, ktorá spevňuje presne tie isté miesta ako šatka. Nemusíš teda zbytočne míňať peniaze na takúto vec (ktorá ani nie je pekná na rozdiel od šatky), ale šatkou vyriešiš aj podporu svojho chrbta, aj bruška a následne si v nej budeš môcť nosiť svoj poklad.Toto spevnenie chrbta takisto odbremení od:
  2. Bolesti krížov a bedrových kĺbov
  3. Znižuje napätie v chrbte
  4. Úľava pre ischias
  5. Znižuje bolesti v podbrušku.
  6. Znižuje riziko diastázy.
  7. Poskytuje tehotnej žene komfort. Celkovo sa vďaka belly wrapping-u budeš cítiť lepšie, zvládneš toho viac a bez bolestí, čo vo vyššom štádiu tehotenstva určite oceníš.
  8. Štýlový outfit. Obviazanie bruška krásnou šatkou Ti takisto oživí Tvoj outfit, ktorý bude zároveň aj iný, jedinečný. A keď zvolíš nejaký efektný úväz, tak navyše aj štýlový.
  9. Získanie zručností. Ak si ešte nikdy šatku neviazala, možno máš aj obavy ako to zvládneš. Práve obväzovanie bruška v tehotenstve Ti umožní si viazanie šatky nacvičiť. Keďže pri viazaní šatky ide o istú zručnosť, uvidíš, že každým naviazaním Ti to pôjde lepšie a lepšie a kým sa narodí bábätko, budeš vedieť ako so šatkou pracovať a budeš si pri viazaní Tvojho bábätka istá.
  10. Zanosenie šatky. Keď sa šatka nosí, postupne ešte mäkne a stále lepšie a lepšie sa s ňou vďaka tomu pracuje. Tomuto hovoríme, že sa šatka „zanosí“. Vďaka tomu, že budeš so šatkou pracovať a obväzovať si ňou bruško, sa Ti do narodenia Tvojho drobčeka zanosí, bude sa Ti ľahšie viazať a bude ešte príjemnejšia, mäkučká a úplne eňo ňuňo pre Tvoje malé bábätko.

Ako si obväzovať bruško?

Bruško by si si mala obväzovať tak, aby to bolo napevno, ale nie zas príliš, aby to nijak neobmedzovalo bábätko v brušku.
Spôsobov ako tehotenské bruško obväzovať je skutočne dosť. Ja som zatiaľ natočila dve video tutoriály, podľa ktorých si môžeš bruško obviazať. Nájdeš ich TU>>

Čím si môžem bruško obväzovať?

Na belly wrapping môžeš použiť pevnú šatku na nosenie detí, ring sling či elastickú šatku na nosenie detí. Ak ešte doma nemáš žiadnu pomôcku na nosenie detí, odporúčam vybrať si takú, v ktorej budeš nosiť svoje bábätko po pôrode.

Určite si belly wrapping vyskúšaj aj keď Ťa možno hneď bohvieako nezaujal. Veľa maminiek si ho pochvaľuje a cíti ako im to pomáha.

Ja s tým plne súhlasím a vrelo odporúčam – mne belly wrapping počas môjho druhého tehotenstva veľmi pomáhal, bolo mi tak o dosť ľahšie a navyše som sa vždy tešila na to ako si šatkou (no dobre, priznávam, rôznymi šatkami či ring sling-om) spestrím svoj outfit 🙂

Prajem krásne a pohodové tehotenstvo a verím, že si belly wrapping obľúbiš a pomôže Ti. Ak by si ohľadom toho mala akékoľvek otázky, neváhaj ma kontaktovať na petra@petrakubikova.sk. Veľmi rada Ti poradím ♥

Petra

Som sprievodkyňa žien-matiek. Som im inšpiráciou a pilierom na ich ceste materstvom. Som liečením pre pokryvené materstvo tejto doby a učím ženy-matky vedomému materstvu.  Zameriavam sa nielen na deti, ale aj na ženy-matky a robím to cez viaceré oblasti - dojčenie, nosenie detí, vedomé materstvo, aromaterapiu, zelené potraviny, osobný rozvoj či podnikanie. Som autorka e-booku Ako si vybrať tú správnu šatku pre novorodenca? a online kurzu Začíname nosiť - zdravo a pohodlne . Pomáham maminkám uľahčiť si starostlivosť o bábätko, nosiť zdravo, pohodlne a užívať si ten krásny vzťah s bábätkom. Pretože materstvo môže byť naozaj nádherné a napĺňajúce ♥ Môj príbeh si môžeš prečítať tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.