Letná pohoda – aj s bábätkom na sebe :)

Leto. Milujem leto! V roku 2014 som ho prvýkrát zažívala ako mama a keďže som svojho synčeka Jurka nosila, s pribúdajúcimi teplými dňami som to veru aj pociťovala. Nosenie sa stávalo menej príjemným, bolo náročnejšie, obaja sme sa potili…

Samozrejme som dodržiavala všetky bežné „opatrenia“ vhodné počas horúcich dní ako to, že sme sa vonku nepromenádovali práve okolo obeda, ale snažila som sa chodiť von buď ráno alebo večer. Ak sa dalo, vyberala som si tieň nech na nás nepraží slnko priamo. Snažila som sa dodržiavať pitný režim a samozrejme chrániť aj pokožku nás oboch pred slnkom. Ale to nosenie bolo aj tak náročnejšie ako počas dní, ktoré neboli také horúce.

nosic manduca

 

Nuž, v tom čase som ešte nepoznala čaro šatiek a z nosičov až taký výber nebol ako je už dnes.

Na jar 2015 som už nosila v šatke, naplno som si užívala to pohodlie a pocit blízkosti, ktoré šatka poskytuje. Mala som tenučkú šatku a myslela si, že párada, toto leto zvládneme úžasne, pohodlne, nebude nám tak horúco.

Omyl!

Aj keď to bola tenká šatka, s pribúdajúcimi teplotami nám v nej bolo pomerne dosť teplo. Navyše, môj Jurko už vážil nad 10kg a tak som už väčšinou viazala trojvrstvový úväz, aby mi bolo pohodlne, čo ale zase spôsobilo to, že nám v nej bolo ozaj horúco.

Našťastie som si v tom čase už pomaly zisťovala nové a nové informácie ohľadom nosenia detí a mala som už aj svoj ring sling, ktorý bol s prímesou konopy. Čuduj sa svete, v ňom nám bolo veľmi príjemne, bol to diametrálne odlišný pocit ako v bavlnenej šatke naviazanej trojvrstvovo.

Naštudovala som si teda ešte ďalšie informácie a leto 2015 sme si nakoniec užili obaja aj pri nosení (a že sme sa nanosili dosť!)

Od vtedy som prenosila každé leto (a nie len leto, ale celé roky) a bolo to vždy príjemné. Toto leto si už možno neponosím, ak tak iba príležitostne a bude mi to veru chýbať.

Na čo som teda prišla? Ako si spríjemniť nosenie v lete?

Veľmi veľa urobí výber nosiacej pomôcky. Ak už šatku máš (a novú si nemôžeš či nechceš kúpiť), ešte stále je tu možnosť, že si to nosenie spríjemníš vhodným výberom úväzu – o tom o pár odstavcov nižšie.

Ak si svoju nosiacu pomôcku ešte len hľadáš, odporúčam obzerať sa po šatkách, ale napíšem aj tipy k nosičom.

Na leto sú úžasné prímesové šatky. Vo všeobecnosti je šatka tou naj nosiacou pomôckou pre najmenšie bábätká – najlepšie sa prispôsobí ich malému telíčku a nikde nič netlačí.

Vyhni sa však elastickej šatke – jednak Ti vydrží pomerne krátko a jednak by ste sa v nej v lete riadne spotili, keďže jej materiál nie je taký priedušný a elastickú šatku treba viazať trojvrstvovo.

Vyber si buď tenučkú bavlnenú šatku (áno, aj v niektorých čisto bavlnených to môže byť v pohode, závisí od konkrétnej šatky. Ak si nie si istá výberom, odporúčam môj e-book Ako si vybrať tú správnu šatku pre novorodenca?, ktorý si zadarmo stiahneš priamo TU) alebo sa poobzeraj po bambusovej šatke či hodvábnej šatke.

Ľan a konopa sú síce skvelé prímesi, avšak pre začiatočníkov vo viazaní a pre najmenšie bábätká väčšina z nich nie je práve najpríjemnejšia – ako nové sú pomerne tuhé a drsnejšie a treba ich najprv „zanosiť“, aby boli príjemné a mäkučké.

Šatka na nosenie detí sa dá viazať naozaj na x spôsobov. Takým základným úväzom je Kríž s kapsou dnu. Ak Ti je v tomto úväze teplo, môžeš vyskúšať iný úväz, ktorý bude priedušnejší – závisí ale od Tvojich viazačských zručností, na ktorý si trúfneš 🙂

Dopredu môžeš vyskúšať napríklad Dvojitý kríž, Jednoduchý kríž s RS krúžkom alebo úväz Klokan. Na bok napríklad úplne jednoduchý úväz Rebozona chrbát napríklad „obyčajný“ Batoh. Všetky tieto úväzy som Ti prelinkovala, takže si pokojne klikni na názov úväzu a hodí Ťa na môj video návod 😉

Týmto Ťa chcem zároveň povzbudiť, aby si šatke dala šancu, nie je to také zložité ako by sa mohlo zdať (viem o čom hovorím, sama som sa jej kedysi bála) a to pohodlie stojí za to.

Ak šatka neprichádza v žiadnom prípade do úvahy, zváž ešte šatkové viazacie nosiče, ktoré sú takým kompromisom medzi šatkou a prackovým nosičom.

V prípade, že hľadáš vyslovene celoprackový nosič, je fajn voliť buď šatkový nosič alebo siahnuť po nosiči, ktorý má na chrbtovej opierke sieťku. To neznamená, že keď sa ochladí, budeš musieť kupovať iný.

Tieto nosiče fungujú tak, že počas horúcich letných dní časť látky/šatky odzipsuješ, vyroluješ a ostane len sieťka, cez ktorú sa chrbátik dieťatka pekne vetrá. No a keď sa ochladí, vyrolovanú časť len dáš dole, zazipsuješ a nosíte sa ďalej.

Ja som to prvé leto nosila Jurka v nosiči, ktorý bol látkový, nie šatkový a ten rozdiel v materiáli bolo veru cítiť. Jednak ten nosič ani nebol taký pohodlný a jednak tá látka nie je taká priedušná ako šatkovina.

Vieš, že sú aj ďalšie nosiace pomôcky?

A taký ring sling či onbuhimo sú skvelé aj na leto. Mysli však, prosím, zároveň na to, že tieto dve pomôcky sú určené primárne na poponášanie dieťatka, nie na dlhé nosenie – aby si si nepreťažila svoje telo.

Obe tieto nosiace pomôcky sú skvelé napríklad pri začínajúcich chodcoch, ktorí sa chcú chvíľku ponosiť, potom pobehať, opäť ponosiť a tak dookola. Je to s nimi totiž naozaj rýchle a navyše sú skladné, takže sa Ti zmestia do ruksaku či kabelky.

Možno si teraz vravíš, fajn, mám nosič, ten už nevyregulujem úväzom a meniť ho nechcem / nemôžem, takže mi je vlastne toto celé nafigu.

NIE JE!

Mám pre Teba aj ďalšie tipy 🙂

Výber nosiacej pomôcky je jedna časť z celku, ale sú tu aj ďalšie veci, ktoré pomôžu.

Oblečenie

Aj mimo nosenia nám je jasné, že inak sa obliekame na jar a inak v lete. Automaticky siahame v lete po vzdušnejších kúskoch, v ktorých nám je príjemne. Pri nosení však pomáha aj, tak ako v zime, keď siahneš po funkčných kúskoch.

Materiál je na Tebe čo preferuješ 🙂 Môže to byť oblečenie z hodvábu, bambusu, outlastu alebo aj merino vlny – toto všetko sú materiály, ktoré majú termoregulačné vlastnosti, odvádzajú pot a celkovo tým nosenie bude príjemnejšie.
Ideálne keď máš takéto oblečenie aj Ty aj Tvoje bábätko.

 

Zároveň mysli na to, aby nebolo bábätko naobliekané príliš. V tých horúcich dňoch mu naozaj stačí plienočka alebo body.

Plus klobúčik či čiapočku – aj pre bábätko aj pre Teba. Slúži len na tienenie a ochranu pred slnkom, takže ozaj niečo tenké a čo najvzdušnejšie; cez hlavu totižto uniká až 60% tepla!

Trojhránok už máš?

Ak by ste sa veľmi potili v hornej časti (v prípade, že máš väčší výstrih), môžeš dať svojmu bábätku pod hlávku tenkú plienku alebo ešte lepšie trojhránok, ktorý je malý, skladný, môžeš ho mať vždy poruke a prakticky si ho zapneš o ramienka podprsenky, takže bude „držať na mieste“. Toto zabezpečí bábätku pod hlávkou pocit sucha (čo si niektoré bábätká naozaj vyžadujú).

Dobre, vhodnú nosiacu pomôcku už máš, v prípade šatky vieš aj ako ju naviazať, oblečenie máš aj s bábätkom takisto poriešené, trojhránok nachystaný… a vieš čo sa Ti aj tak môže stať?

Och, už nevládzem!

Ak sa chystáš vonku na dlhšie, je fajn si zobrať so sebou do fľaštičky s rozprašovačom vodu. A v prípade, že sa potrebuješ osviežiť, jednoducho sa postriekaš vodou a bude Ti príjemnejšie. Ak máš doma éterické oleje, môžeš si tam kvapnúť napríklad mätu, spearmnit a zelenú mandarínku a bude to ešte osviežujúcejšie 🙂

Strašne sa potím(e)

Aj keď si na leto vyzbrojená čo najlepšie, nemaj, prosím, nereálne očakávania. Nečakaj, že keď aplikuješ tipy vyššie, nebudete sa s bábätkom potiť vôbec. Budete. A to je dobré.

Potenie je normálna fyziologická reakcia tela – potením sa telo ochladzuje. Skús sa preto na to nepozerať negatívne, ale prijať to pozitívne – Tvoje telo (a telíčko Tvojho bábätka) funguje správne, presne tak ako má.

Áno, tými radami vyššie si to spríjemníte, nebudete sa potiť až tak príliš, nebudete takí rozhorúčení, ale s potením skrátka radšej počítaj a ak idete na dlhšie, pribaľ bábätku 1-2 body / tričká, aby si ho mohla prezliecť keď bude spotené.

Apropo, vedela si, že to, že pot je problém vymyslel marketing? Až reklamy na rôzne deodoranty a vône vytvorili pojem telesný zápach. Do vtedy to nikto z ľudí neriešil.

Pár slov na záver

Ak chceš, pokojne si so sebou na prechádzku vezmi slnečník / dáždnik, ten tiež urobí svoje.

Nepodceňuj hydratáciu. Je fajn naučiť sa brať si vodu so sebou a takisto mysli aj na hydratáciu svojho bábätka. Ak dojčíš, dojči svoje bábätko toľko koľko potrebuje (výlučne dojčené bábätká do 6 mesiacov nepotrebujú okrem materského mliečka nič navyše) – s najväčšou pravdepodobnosťou to bude o dosť častejšie ako počas chladných dní, ale je to úplne normálne, dopraj mu to. Dojčiť predsa môžeš aj za pochodu v šatke či nosiči – a ešte to bude aj nenápadné.

Pre istotu si môžeš občas svoje bábätko aj skontrolovať či nie je prehriate.

Verím, že si nosenie v lete užiješ. Ja mám vyskúšané počas leta nosenie v rôznych nosičoch, v rôznych šatkách aj ring slingoch či onbuhime, tak verím, že Ti tento článok, do ktorého som vložila aj moje osobné skúsenosti, pomôže a budeš si to užívať aspoň tak ako som si to užívala ja s mojimi deťmi 🙂

Prajem Ti krásne prenosené leto, na ktoré budeš mať aj vďaka noseniu len tie najkrašie spomienky ♥

Petra

Som sprievodkyňa žien-matiek. Som im inšpiráciou a pilierom na ich ceste materstvom. Som liečením pre pokryvené materstvo tejto doby a učím ženy-matky vedomému materstvu.  Zameriavam sa nielen na deti, ale aj na ženy-matky a robím to cez viaceré oblasti - dojčenie, nosenie detí, vedomé materstvo, aromaterapiu, zelené potraviny, osobný rozvoj či podnikanie. Som autorka e-booku Ako si vybrať tú správnu šatku pre novorodenca? a online kurzu Začíname nosiť - zdravo a pohodlne . Pomáham maminkám uľahčiť si starostlivosť o bábätko, nosiť zdravo, pohodlne a užívať si ten krásny vzťah s bábätkom. Pretože materstvo môže byť naozaj nádherné a napĺňajúce ♥ Môj príbeh si môžeš prečítať tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.