Obrovské brucho, ktoré ťaží, bolesti krížov, ešte viac bedrových kĺbov, takže ledva chodím. Pri nákupe v zdravej výžive sa ma majiteľ pýta či ešte nerodím, že mám dosť veľké brucho a následne ma takmer presviedča, že tam určite nemám len jedno bábätko. Vtedy som sa veru cítila všelijako, ledva som už chodila, ale teraz je to úsmevná spomienka 🙂
Áno, dieťa tam bolo ozaj len jedno, no proste som mala dosť veľké bruško – a to som pribrala v norme. Posledné mesiace a obzvlášť týždne boli ozaj náročné. Zažila si to tiež? A čakáš ďalšie bábätko alebo plánuješ a obávaš sa, že opäť si musíš prežiť takéto trápenia? A vieš čo, možno nemusíš 😉
Ako to viem? Pretože počas môjho druhého tehotenstva som takmer vôbec netrpela bolesťou chrbta, bedrových kĺbov či pocitom ťažkého bruška. V čom bol teda rozdiel?
Ako som svojho prvého synčeka nosila, tak som sa popri tom dozvedela o belly wrapping-u. Že čo to je? Obväzovanie tehotenského bruška. A nie, nie je to nejaký novodobý výmysel šatkujúcich maminiek. Obväzovanie bruška (v tehotenstve a aj následne po ňom) má v mnohých kultúrach dlhoročnú tradíciu, napr. v západnej Afrike, Španielsku, Južnej Amerike či Ázii.
Koniec koncov, nosenie bábätka sa začína už jeho počatím kedy si nasledujúcich 9 mesiacov svoje bábätko nosíme v brušku, pod srdcom. Po pôrode sa bábätko len „presunie“ z bruška na bruško a nosí sa ďalej.
Vtedy si pomáhame ergonomickou nosiacou pomôckou, ideálne šatkou na nosenie detí, ktorá je pre najmenšie bábätká tou najideálnejšou voľbou. Prečo ju ale nevyužiť už počas nosenia bábätka v brušku keď nás to ťaží? 🙂 Navyše, belly wrapping má veľa pozitív pre tehotnú ženu aj jej bábätko.
S belly wrapping-om môžeš začať keď už máš dostatočne veľké bruško, teda cca okolo šiesteho mesiaca (aj keď toto je naozaj individuálne, pretože každá sme iná a každej žene rastie bruško ináč).
Do vtedy je väčšinou bruško menšie, a preto sa ťažko obväzuje a takisto sa žena zatiaľ obvykle cíti fajn a nerieši bolesti krížov či ďalšie iné nepríjemnosti, ktoré sa vo vyššom štádiu tehotenstva môžu prejaviť. Aj keď sa už prejavia, vďaka takémuto obväzovaniu bruška sa môže aj naďalej cítiť skvelo.
Bruško by si si mala obväzovať tak, aby to bolo napevno, ale nie zas príliš, aby to nijak neobmedzovalo bábätko v brušku.
Spôsobov ako tehotenské bruško obväzovať je skutočne dosť. Ja som zatiaľ natočila dve video tutoriály, podľa ktorých si môžeš bruško obviazať. Nájdeš ich TU>>
Na belly wrapping môžeš použiť pevnú šatku na nosenie detí, ring sling či elastickú šatku na nosenie detí. Ak ešte doma nemáš žiadnu pomôcku na nosenie detí, odporúčam vybrať si takú, v ktorej budeš nosiť svoje bábätko po pôrode.
Určite si belly wrapping vyskúšaj aj keď Ťa možno hneď bohvieako nezaujal. Veľa maminiek si ho pochvaľuje a cíti ako im to pomáha.
Ja s tým plne súhlasím a vrelo odporúčam – mne belly wrapping počas môjho druhého tehotenstva veľmi pomáhal, bolo mi tak o dosť ľahšie a navyše som sa vždy tešila na to ako si šatkou (no dobre, priznávam, rôznymi šatkami či ring sling-om) spestrím svoj outfit 🙂
Prajem krásne a pohodové tehotenstvo a verím, že si belly wrapping obľúbiš a pomôže Ti. Ak by si ohľadom toho mala akékoľvek otázky, neváhaj ma kontaktovať na petra@petrakubikova.sk. Veľmi rada Ti poradím ♥
Petra