Mohla som si ju zničiť! Ty vieš ako na ňu?

Keď som si vyberala svoju 1. šatku, môj Jurko mal už 8 mesiacov a o nosení som si informácie zisťovala už počas tehotenstva, takže som našťastie vedela ako sa o ňu postarať. A pár vecí čo som nevedela mi poradili kamarátky.

Keby som však žiadne informácie nemala, asi by som sa nad tým absolútne nepozastavila a proste hodila šatku do práčky, dala prací prostriedok, ktorý by som mala momentálne poruke, možno aj aviváž a otáčky by určite neboli vhodné. Alebo ešte horšie – hneď by som ju naviazala, ponosila v nej, pokochala sa ňou a vyprať by som ju dala až potom.

Čóóó? O šatku sa treba nejak špeciálne starať? Nie je to jedno?

Veru nie je 🙂 Pri niektorých je to náročnejšie, ale pri iných úplne jednoduché, akurát treba dodržať pár zásad.

Ak sa totiž o šatku dobre staráš, vydrží Ti roky a stále bude perfektne slúžiť a nič jej nebude chýbať. Možno ešte nakoniec ponosí aj Tvoje vnúčatá.

Ako sa teda o pevnú šatku starať?

Je to rôzne. Tak ako sú rozdielni ľudia a jeden si vyberie vlažnú sprchu a druhý horúci kúpeľ, jeden je prítulný a inému stačí neha z času na čas, tak aj rôzne šatky vyžadujú rôzne zaobchádzanie. Na úvod ešte zlaté rady, ktoré platia pre všetky.

  1. Dodržiavaj rady výrobcu uvedené na štítku, ktorý je na šatke. Zvyčajne na jednom cípe šatky nájdeš štítok, ktorý udáva ako sa o šatku správne starať, ako ju prať, žehliť… klasicky ako to nájdeš aj na oblečení.
  2. Šatku pred úplne prvým použitím VŽDY najprv vyper a vyžehli. Keď si kúpiš novú šatku, je potrebné ju najprv vyprať a vyžehliť. Prečo? Po prvé z hygienického hľadiska: nikdy nevieš kto každý so šatkou narábal a šatka bude predsa „objímať“ Tvoje malé bábätko.Ďalší, tiež veľmi dôležitý, dôvod je ten, že proces výroby šatky sa ukončuje práve vypraním. Keby si šatku nevyprala, vlákna by sa mohli nosením postupne rozostupovať, na niektorých miestach by sa vytvorili sklady a na iných by sa mohli vytvoriť až dierky.
  3. NIKDY nepoužívaj pri praní aviváž. Pri praní používaj vhodný tekutý prací prostriedok bez optických rozjasňovačov a zásadne nepoužívaj aviváž. Aviváž by jednotlivé vlákna obalila a šatka by pri viazaní kĺzala a stratila svoju pružnosť. Navyše, keďže by sa úplne zo šatky nevymyla, bábätko, ktoré ožužľáva šatku by tak žužľalo aj aviváž.
  4. Žehli šatku pravidelne, tak často ako si to vyžaduje. Nezabúdaj na žehlenie. Niektoré šatky je dobré žehliť aj po každom použití (najmä s prímesou ľanu), iné stačí raz za čas. Sama uvidíš kedy by už bolo dobré šatku vyžehliť. Vtedy to neodkladaj a dopraj šatke „relax“ na žehliacej doske. Ona sa Ti odvďačí tým, že na nej nebudú sklady.
  5.     Ak perieš ring sling, je vhodné dať ho do obliečky na vankúš, aby sa krúžky nepoškodili.

A teraz konkrétnejšie. Starostlivosť o šatku závisí od jej zloženia. Inak sa staráme o čisto bavlnené šatky, inak o šatky s prímesou hodvábu a úplne inak o ľanové šatky. Skrátka, každá prímes dodáva šatke iné vlastnosti a takisto si aj vyžaduje inú starostlivosť.

BAVLNA

Celobavlnené šatky väčšinou nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Perú sa väčšinou v teplej vode, najčastejšie na 40°C (rešpektuj informácie na štítku od výrobcu). Pri praní používame tekutý prací prostriedok bez optických rozjasňovačov.

Bavlnené šatky môžeme dať pokojne aj do sušičky na nízky program (avšak pravidelne to neodporúčam, pretože sa tým šatka zbytočne navyše opotrebuváva). Pri žehlení môžeme použiť paru, šatka sa ľahšie vyžehlí
a bude krásne rovná.

BAMBUS

Bambusové šatky vyžadujú väčšiu starostlivosť. Perieme ich buď ručne (čo sa odporúča pre všetky bambusové šatky, ale najmä tie, ktoré obsahujú bambusovú viskózu) alebo v práčke pri nízkej teplote a nízkych otáčkach na programe pre vlnu (podľa pokynov výrobcu).

Šatka s prímesou bambusu by sa nemala prať dlhšie ako 40 minút. Bambusové šatky perieme v tekutom pracom prostriedku bez optických rozjasňovačov.

Ak si zvyknutá pri praní používať ocot, pri praní bambusovej šatky ho určite vynechaj (rozožiera bambusové vlákna).
Bambusové šatky sušíme rozprestreté na vzduchu. Pokiaľ ide o žehlenie, najlepšie je ich žehliť na nízkych až stredných teplotách, bez pary.

HODVÁB

Hodvábne šatky je najlepšie prať ručne vo vlažnej vode (v práčke ich per jedine ak máš práčku so špeciálnym programom pre hodváb, ale ja osobne by som aj tak odporúčala radšej ručne).

Pri praní používame špeciálny prací gél na hodváb. Sušíme ich rozprestreté, ale pozor na slnko! Nikdy nesušíme šatku s prímesou hodvábu na priamom slnku, pretože by to mohlo spôsobiť zmenu farieb.

Hodvábnu šatku je dobré žehliť ešte trochu vlhkú s nastavením pre hodváb, teda nízka teplota a malé naparovanie. Pri žehlení šatku nekropíme vodou.

KONOPA

Šatky, ktoré obsahujú konope sa perú v teplej alebo horúcej vode a môžu ísť aj do sušičky na nízku teplotu (ale opäť platí, sledujeme pokyny výrobcu). Pri praní používame tekutý prací prostriedok bez optických rozjasňovačov.

Žehliť ich je dobré ešte vlhké a použiť aj naparovanie. Konopnú šatku treba žehliť určite po každom vypratí a aspoň raz za týždeň (podľa krčivosti danej šatky).

ĽAN

Ľanové šatky sa väčšinou perú v studenej alebo teplej vode a niektoré môžu ísť aj do sušičky na nízky program. Pri praní používame tekutý prací prostriedok bez optických rozjasňovačov.
Žehliť je dobré ešte vlhkú šatku a použiť pri tom aj naparovanie. Žehlenie vlákna zmäkčuje a rovná, a teda sú potom odolnejšie. Ľanové šatky je potrebné žehliť často (niektoré aj po každom použití), aby sa neoslabovali vlákna v miestach zhybov.

Pre zmäkčenie šatky môžeme šatku aj vianočkovať. Avšak nenechávame ju vo „vianočke“, aby sa na nej nevytvorili sklady.
Ak ľanovú šatku nenosíš, aspoň raz za čas ju rozbaľ, prežehli a poskladaj inak.

VLNA

Vlnené šatky sa perú vo vlažnej vode, najlepšie ručne a s použitím špeciálneho pracieho gélu na vlnu. Šatky s touto prímesou je vhodné sušiť na vzduchu vystreté. Žehlenie na nízkych teplotách.

TENCEL

Šatky na nosenie detí obsahujúce tencel môžeme prať v práčke. Zvyčajne je to na 40°C (ale opäť platí, že sa riadime informáciou na štítku šatky). Perieme s troškou vhodného gélu bez optických rozjasňovačov a bez aviváže. Otáčky dávama nízke (ideálne 400). Po vypraní vyvesíme a necháme voľne uschnúť. Žehlíme zvyčajne na strednej teplote (áno, opäť podľa štítka).

Toto bol prehľad starostlivosti o šatky s najbežnejšími prímesami a verím, že Ti pomohol. Ak sa Ti páčil, pokojne ho odporuč kamoškám, možno tieto informácie pomôžu aj im, aby sa vedeli o šatku správne postarať a nezničili si ju 🙂

Ďakujem ♥
Petra

Som sprievodkyňa žien-matiek. Som im inšpiráciou a pilierom na ich ceste materstvom. Som liečením pre pokryvené materstvo tejto doby a učím ženy-matky vedomému materstvu.  Zameriavam sa nielen na deti, ale aj na ženy-matky a robím to cez viaceré oblasti - dojčenie, nosenie detí, vedomé materstvo, aromaterapiu, zelené potraviny, osobný rozvoj či podnikanie. Som autorka e-booku Ako si vybrať tú správnu šatku pre novorodenca? a online kurzu Začíname nosiť - zdravo a pohodlne . Pomáham maminkám uľahčiť si starostlivosť o bábätko, nosiť zdravo, pohodlne a užívať si ten krásny vzťah s bábätkom. Pretože materstvo môže byť naozaj nádherné a napĺňajúce ♥ Môj príbeh si môžeš prečítať tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.